Horko za polárním kruhem

(Arktida 2012) Zvýšenou teplotu v Arktidě nemusí mít na svědomí pouze globální oteplování, ale i docela prozaické příčiny. A to příčiny, z kterých může naskakovat husí kůže mnohem víc, než z pouhé ubývající síly ledu.

*

Nukleární ledoborec Vajgač

 Za původce onoho v titulku zmíněného „horka“ lze totiž považovat stupňující se nehody flotily ruských nukleárních ledoborců. Poté co loni na jaře unikla z Tajmyru u sibiřských břehů do Arktického oceánu radioaktivní voda, o půl roku později pro změnu vypukl na jeho sesterském plavidle Vajgač požár!

Stalo se tak 15. prosince 2011 poblíž Karaulu (přístav v deltě sibiřského veletoku Jenisej) v 05.24 místního času 2011. Tři kabiny na obytné palubě se postupně ocitly v plamenech a teprve když se po hodině dostala na místo požární jednotka, podařilo se zamezit šíření ohně a po dalších dvou hodinách ho uhasit.

Podle vyjádření mluvčího provozovatele lodi Rosatomflotu nedošlo k ohrožení reaktoru ani následnému zamoření okolí radioaktivitou, nicméně o dramatické situaci dostatečně svědčí dvě oběti na životech a těžce zraněný námořník s popálenými dýchacími orgány.

Na místo okamžitě zamířili zástupci ministerstva pro mimořádné situace (MČS – Ministěrstvo po črezvyčajnym situacijam; jinak také EMERCOM – Emergency Control Ministry), vyšetřovatelé z Krasnodarského regionu a – podržte se – také hoši od FSB (Federalnaja služba bezopasnosti Rossijskoj federaciji; nástupkyně nechvalně proslulé KGB). Ti zpravidla k podobným civilním „průšvihům“ míří na základě tzv. spolupráce s EMERCOMem, nicméně jejich poslání asi nespočívá v prohlídce reaktoru a měření radioaktivity.

*

Ledoborce Moskva (dieselový pohon) a Vajgač (atomový pohon)

 Podle úřední verze, na jejíž zveřejnění si veřejnost – jak je v Rusku zavedeným zvykem – musela samozřejmě nějaký čas počkat, byla nakonec nehoda přisouzena selhání posádky a porušení bezpečnostních předpisů. Což však už samo o sobě není nijak zvlášť povzbudivou vizitkou Rosatomflotu, který se ostatně v posledních týdnech a měsících potýká s problémem celkové zastaralosti své atomové flotily. Její „nejmladší“ plavidlo 50 Let Podjedy (původně mající nést název Ural) třídy Arktida má totiž za sebou už bez několika měsíců dvě dekády služby v arktických vodách a nejstarší Rossija byla dokončena v roce 1985.

*

V době, kdy finišují jednání o dostavbě dalších dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín, nabízí „reklama“, jakou nyní má Rosatomflot a s ním i celý ruský jaderný program, docela arktické mrazení v zádech…

*

Podrobnosti o nehodách ruských nukleárních ledoborců Vajgač a Tajmyr najdete na stránkách www.ceskykorzar.cz.

Komentáře nejsou povoleny.