Houbová exotika 2.

krkonose_01(Krkonoše, srpen 2014) Zatímco většina našinců se po lesích pachtí za hříbky, masáky, ryzci, liškami a když se opravdu zadaří, skončí v košíku i nějaký ten kotrč, existují houby, která vás při prvním pohledu skoro vyděsí. Při tom druhém se už ovšem neubráníte obdivu. S exotikou sice pro houbovou smaženici nebo gulášek moc počítat nemůžete, ale tím spíše stojí za to vytáhnout foťák a tenhle „úlovek“ zvěčnit do alba skutečných rarit.

*

anthurus archeri_02Přitom jeden by řekl, že něco takového, jako Clathrus archeri (nebo také Anthurus archeri), nemůže být ani z českých luhů a hájů. Pravda, jeho pravlastí jsou skutečně hodně vzdálené končiny v australské a tasmánské oblasti. Do Evropy pravděpodobně přicestoval jako „černý pasažér“ s nějakým nákladem v podpalubí kterési obchodní lodi a už v roce 1914 se „usadil“ ve Francii, odkud se rozšířil dál po Evropě.

*

anthurus archeri_03Český název tohoto krasavce je Květnatec Archerův a patří mezi tzv. houby břichatkovité podobně jako třeba pestřec, pýchavky, hvězdovky a nebo hadovky. A s tou poslední ho pojí i jedno pohádkové varování: tak, jako se nečuchá k princeznám, neradno očichávat ani tohoto jinak na pohled fešáckého prince. I z toho důvodu netřeba brousit nůž a vidličku…

© Foto bc. Ivana Kuníková; text -CC-

Komentáře nejsou povoleny.