Averau, Nuvolau – Gusela

Averau (2649 m nm.)

Když je řeč o jedinečné kráse Dolomit, chtělo by to také nějakou příkladnou ukázku. Za takovou považuji impozantní skalní masív Averau (2649 m n.m.) jižně od sedla Falzarego. Společně s navazujícím hřebenem Nuvolau (2575 m n.m.) vytváří na nevelké ploše jedinečnou scenérii, s fantastickými výhledy, jedněmi z nejkrásnějších v celých Dolomitech.

Averau a Nuvolau (2575 m n.m.)

Při pohledu od horské chaty Nuvolau na západ se vám naskytne pohled jako vystřižený odněkud z Utahu a při opačném pohledu ze svahů Averau přes Nuvolau a hrot Ra Gusely (2595 m n.m.) k severu se mírně svažující a jihu ostře uťaté skalní stěnou náhorní plateau Lastoi de Formin, za nímž se tyčí do výše hroty Sorapisu a Marmarole. A při pohledu severním směrem se vám otevře úchvatné panorama Tofan. Pod nimi se pak jakoby nenápadně „krčí“ planina se skalními věžemi Cinque Torri. Další skvostný kout Dolomit, navíc s expozicí z války v Dolomitech (1915-1917), který si zaslouží samostatnou složku… (viz „Dolomity – CINQUE TORRI).

Pohled na Tofany a Conque Torri od úpatí Averau

O tom, že můj dojem není ojedinělý, svědčí i výběr této lokality pro natáčení dobrodružného thrilleru Cliffhanger se Sylvestrem Stallonem v roli horského vůdce, který se ve velehorské divočině (Dolomity zde představovaly Skalisté hory) potýká s bandou zločinců. Jednu z nezapomenutelných finálních scén si zahrála právě část stěny pod chatou Nuvolau, kde Stallone zaklesne lano, upevněné k ocelovému žebříku, za vrtulník padouchů a přivodí tak jeho efektní zřícení do propasti.

Ra Gusela (2595 m n.m.)

Co ve filmu působí jako nekonečná skalní stěna a vyvolává u diváků mrazení v zádech, je ve skutečnosti jen nevelký skalní stupeň, kde v klidně ušetříte i za horolezecké kaskadéry. Jde však o snadno přístupné místo od silnice z Cortiny d’Ampezzo, s parádními výhledy a možností pohodlně rozmístit po okolí filmový štáb s potřebným počtem kamer, osvětlovačů a dalších specialistů, nemluvě o vhodné přistávací ploše pro vrtulník a tudíž možnosti nekonečného opakování záběrů až na hranici maximální přesvědčivosti. Škoda, že takovou přesvědčivost neprokázali tvůrci televizního seriálu o horské službě z Vysokých Tater…

Skalní hřeben Averau o severu

TIP PRO CESTOVATELE: Pro běžné návštěvníky je oblast Averau-Nuvolau přístupná z nejrůznějších stran a ti méně zdatní si navíc mohou pomoci sedačkovou lanovkou od parkoviště Bain de Dones. Naopak ti sportovněji založení si pak určitě nenechají ujít ferratu na vrchol Averau a ferratu Ra Gusela (č.438) mezi rifuggio Nuvolau a transverzálou č.443.

GALLERY:

FOTO © F. Kuník


Komentáře nejsou povoleny.