Bohinjské jezero

Bohinj_01Když jsem před lety ještě prstem po mapě doputoval k jezeru Bohinj, stříbřistému klenotu Julských alp, v duchu jsem se otřásl zimou při představě, že bych se v něm snad měl někdy smočit. Stačila mi jedna koupel ve Štrbském plese uprostřed horkého léta a zopakování něčeho podobného jsem na delší dobu neměl dvakrát v úmyslu. A dokonce ani poté, když jsem o mnoho let později navštívil jezero Bled s jeho termálními vodami. Ke koupání v Bohinjskému jezeru, vklíněnému mezi bezmála dvoutisícový Vogel na jihu a bezmála třítisicovému horskému masívu kolem Triglavu, jsem stále pojímal značný respekt a nedůvěru…

 *Bohinj_05

 Bohinjské jezero při pohledu z Vogelu

 Cesta k Bohinjskému jezeru vede od dnes už věhlasného slovinského letoviska Bled malebným údolím řeky Sava Bohinjka. Milovníci železnic přitom nepochybně neopomenou zastavit na historickém a udržovaném nádražíčku v Bohinjské Bistrici, které je dodnes funkční vzpomínkou na průkopnickou éru budování tratí pro železného oře napříč Alpami.

Bohinj_02Romantická železnice s historickým nádražíčkem v Bohinjské Bistrici

 Tím, co je totiž pro takové Švýcary takový Simplon nebo Svatý Gotthard, tím je se stal za časů C. a K. mocnářství bohinjský železniční tunel pod Koblou – nehynoucím symbolem lidské houževnatosti a lidského umu. Tunel je dílem rakouského železničního stavitele italského původu Giacoma Ceconiho, který je mimochodem podepsán i pod Špičáckým tunelem v Železné Rudě (bez zajímavosti není ani skutečnost, že za své zásluhy byl italským králem povýšen do šlechtického stavu a jeho manželka Josefina byla rodem ze Slovenska, příjmením Nováková…). Bohinjský tunel dodnes slouží při zdejší relativně řídké síti v zimě jen obtížně průjezdných silničních komunikací k přepravě automobilů mezi Bledem a údolím řeky Soči.

Bohinj_06Příčný a podélný profil Bohinsjklého jezera

 Sotva čtyři kilometry nad Bohinjskou Bistricí pak už na vás čeká impozantní plocha Bohinjského jezera. Je největší v celém Slovinsku – na délku měří 4100 m, na šířku 1200 m, největší hloubka činí 45 m a zadržuje celkem 100 miliónů m3 vody.

Bohinj_04Bohinjské jezero nabízí v létě vedle koupání i řadu dalších příjemných aktivit včetně paraglidingu a nebo projížďky lodí

 V sezóně pak jeho břehy spojuje pravidelná lodní dopravou mezi Ribčev Lazem a Ukancem. Znavené turisty, kteří jsou zde poprvé, pak čeká nemalé překvapení. Totiž možnost osvěžujícího koupání! Důvod je přitom nasnadě. Jezero se totiž nachází ve výšce „pouhých“ 525 metrů nad mořem, takže i když ho napájejí horské bystřiny, stačí se během letní sezóny prohřát na příjemných dvacet i více stupňů. Nejpříjemnější pláže s okouzlujícím výhledem na dvoutisícové vrcholy Tolminski Kuk (2085) a Mahavšček (2008) a impozantní skalní stěnu nad severním břehem jezera, za kterou se tyčí do výše masív Triglavu, leží u východního břehu při ústí do údolí Zgornja dolina.

Bohinj_03Ukázka vodní fauny, obývající Bohinjské jezero

 FOTOGALERIE:

 

R A T I N G

PŘÍSTUPNOST PAMÁTKY

(pouze pro Tarzany a nebo i pro tělesně postižené)*

vhodné i pro tělesně handicapované

*****

STAV PŘÍRODNÍ PAMÁTKY

(čistota životního prostředí, orientace v terénu)**

opečovávaný přírodní klenot, národní park

*****

INFORMAČNÍ SERVIS

(aneb co chcete o dané památce vědět)

vše pro klienta

*****

TURISTICKÉ ZÁZEMÍ

(aneb jak velkou štanglí salámu se vybavit na cestu)

restaurant s obsluhou; zázemí pro nezbedné ratolesti i domácí mazlíčky

*****

*) Přístupností je míněna cesta od parkingu nebo zastávky k objektu a v případě vozíčkářů i uvnitř samotného objektu!

 ©-CC-

Komentáře nejsou povoleny.