Bormio – botanická zahrada

Alpy a alpinky – to je téma, které musí oslovit nejen každého botanika, ale všechny milovníky přírody. Vyjet si v létě do Alp a nenafotit si přitom alpskou protěž nebo některá zbezpočtu hořců je jako nevylézt žádnou tamní třítisícovku. Abyste se však pokochali alpskou květenou v celé její šiří (nebo alespoň hodně široké šíři), museli byste v Alpách strávit buďto podstatnou část roku, nebo tam jezdit alespoň deset let v kuse a nebo – navštívit některou příslušnou botanickou zahradu. Jakou je například relativně nedávno otevřená Giardino botanica Rezie na severním kraji Bormia.

*

 Botanická zahrada v Bormiu v době svého založení počátkem 80. let 20. století (vlevo) a v červenci 2010 (vpravo)

 Tahle botanická zahrada byla otevřena v roce 1982 při úpatí Cima di Reit (3049 m n. m.).  Je jednou z celkem jedenácti botanických zahrad v Lombardii (více botanických zahrad v Itálii mají už jen kraje Abruzzo, Benátsko a Toskánsko) a rozkládá se na ploše 14 tisíc metrů čtverečních. Jejím posláním je sbírat, třídit a uchovat ukázky alpské flóry, vyskytující se na území Národníhp parku Stelvio, a dále přiblížit návštěvníkům i některé exotické rostliny z různých kontinentů, od And a Skalistých hor až po Himálaje. Bohaté jsou rovněž sbírky z Pyrenejí, ale najdete zde flóru z kavkazu i příarktických oblastí.

*

Zahrada se rozkládá ve výšce 1350-1415 m n. m. a průměrná letní teplota činí 16,10 C, zatímco zimní se pohybuje do jednoho stupně pod nulou. Průměrně zde za rok spadne 721 mm srážek.

V zahradě je zastoupeno na více než 2000 druhů květin a rostlin, z toho 1300 pochází z Národního parku Stelvio, a to jak z horských svahů, tak i ze subalpisnkých bažin (součástí zahrady je i malé jezírko). Celý areál je rozdělen do čtyř oddílů a zahrnuje flŕu z Národního parku Stelvio, fytogeografické sbírky, systematický sběr, školku a arboretum s dřevinami.

*

 Ideálním časem pro návštěvu je období od května do července, kdy zde kvete nejvíce druhů. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 19:00 za v podstatě symbolické vstupné 1 (mládež 7-14 let) až 2 (dospělí) euro.

 GALLERY:

R A T I N G

PŘÍSTUPNOST PAMÁTKY
Autem až k objektu, uvnitř nutno brát v potaz, že zahrada je ve svahu s převýšením 65 m
****
STAV PŘÍRODNÍ PAMÁTKY
Pečlivě udržovaná
*****
INFORMAČNÍ SERVIS
Profesionální jak se na podobné zařízení sluší a patří
*****
TURISTICKÉ ZÁZEMÍ
Přímo v areálu jen nejnutnější pitivo, jinak v okolí (Bormio) bohaté možnosti ukojení chuťových buněk
**

 Foto © Bc. Ivana Kuníková & -CC-

Komentáře nejsou povoleny.