CAFÉ 09

Cafe 09_01Kavárny nejsou zrovna typickou osvěžovnou cestovatelů, ale jsou zařízení, kam cestovatele zavede kupříkladu studium podkladů pro budoucí expedici. A potom jeho žaludek a chuťové buňky určitě nezhrdnou nějakou tou kalorií během studia map a bedekrů v patřičně vybavené a zařízené knihovně. Samozřejmě, že takový podnik nebudeme očekávat v zařízení obvodního nebo okresního formátu. My jsme měli možnost vyzkoušet zařízení Moravské zemské knihovny v Brně. Objekt současný a nepřehlédnutelný (tím se ještě neříká, že dokonalý), ale zatímco zvenčí vás dvakrát neoslní, uvnitř skýtá dostatek světla, klidu a studijní intimity. A totéž lze v podstatě říci i o kavárně Café 09 v přízemním podlaží.

Cafe 09_02Vnější dojem:

Veskrze příjemný. Z velkých oken mírně pod úrovní chodníku je výhled do parku (a nikoli na rušnou Kounicovu třídu  se zastávkou místních šalin (pro ty, kdo neznají místní hantec – tramvají) a převažující oranžová barva interiéru navozuje důvěryhodný pocit optimistické atmosféry. Prostor vyplňuje upozaděný bar, ozeleněný sloup a schodiště do parteru. Prostě prostor, kde si každý najde své místo, ať už ke studiu, nebo k pročtení zpráv z denního tisku, který je samozřejmě k dispozici v obstojném výběru.

Jídelní menu:

Na zařízení tohoto druhu až nezvykle široký. Možná až příliš, protože než stačíte prolistovat stěží jeho polovinu, už je tady objednávající personál. Příjemný, úslužný, ale – ale přece jen jaksi z českých a moravských krajin zvyklý, že si rychle objednáte co nejvíc a pak „dáte chvilku pokoj“. CC si protentokrát objednal spíše něco lehčího (přesnídávkového). Takže grilovaný klobásek německého typu  (na Moravě se tato uzenina skloňuje v mužském rodě) plus „to ostatní“. Tím „ostatním“ je hořčice, kečup (tohle kulinářské barbarství ve spojení s jinak chutnou uzeninou asi leckomu způsobí kopřivku), syrová zelenina (tou se snad nic zkazit nedá) a příjemné překvapení – ve vajíčku obalené a osmažené toasty. Jinak těžiště kalorických pochutin těží z rychlé a jednoduché italské kuchyně – pizza na tucet způsobů.

Nápojové menu:

Nepochybně podstatná přednost podniku. Koneckonců, najíst se zde můžete, ale nemusíte. Sklenku nebo šálek moku si tady však ale dá každý. Takže nabídka splňuje i ta nejnáročnější měřítka. Jako pivo se zde čepuje Budvar a dostanete zde i Carlsberg nebo mexickou Coronu (každému, co jeho jest…). Slušnou nabídku představuje i míchané nealko. V nápojovém menu figuruje i budvar nealko, ale nám se dostalo pouze točené kofoly (ale kvalitně točené). Specialitou je tzv. španělská nabídka, jejíž součástí je i doutník (zda ho však lze při absenci popelníků vykouřit přímo v kavárně, je tak trochu otázkou…). Špičkové je servírování kávy. Je vidět, že personál ve škole nespal a servíruje espresso lungo se zvláštním šálkem horké vody a sklenicí studené.

Cafe 09_03Personál:

Nepochybně dobře zacvičený. Pozorný, hbitý, ale – ale trochu uniformní. Jistě, úsměv nechyběl, ale poznáte, kdy je to z povinnosti a nebo ku spokojenosti zákazníka.

Sociální zázemí:

Není součástí kavárny, ale přízemí knihovny. Vzhledem ke „stáří“ objektu logicky velmi uspokojivé.

Cenové rozpětí:

Klobásek 49 peněz, půllitr točené kofoly 29 peněz, pizzy za standardní cenu 79 peněz, míchané nealko cca 65 peněz, Budvar 29, Carlsberg 35 a corona 69 peněz (samozřejmě v Kč).

H O D N O C E N Í   -CC-:   Café 09

VZHLED(vnější dojem, útulnost, čistota)

Nová knihovna, nová kavárna, čistá, příjemná, lákající minimálně ke kávě

****

JÍDELNÍ MENU(kvalita, speciality)

Nasytí a neurazí

***

NÁPOJOVÉ MENU(alko, nealko, šíře a kvalita)

Kam se jen zatoulalo to nealko pivo?

***

PERSONÁL
(rychlost a kvalita obsluhy)

Profesionální

****

SOCIÁLNÍ ZÁZEMÍ(toalety)

Bez výhrad

****

Návštěva zařízení: 4.10.2010

Komentáře nejsou povoleny.