Divadlo Jeho Veličenstva v Perthu

perth hmt_01(Austrálie, 2014) Snad každá kulturní země má svou „zlatou kapličku“. Zatímco Češi se pyšní tou svou „národní“ u Vltavy, kterou začali stavět z celonárodní sbírky, ale na jejíž dokončení musel podstatnou částkou přispět i císař, s podobnou hrdostí vzhlížejí ke svému uměleckému svatostánku protinožci z australského Perthu.

*perth hmt_02Jeviště Divadla Jeho Veličenstva v Perthu a balerína Margot Fonteynová

 Zdejší scéna se přitom honosí poněkud nekonvenčním pojmenováním Divadlo Jeho Veličenstva (His Majesty’s Theatre) a v letošním roce oslaví sto let od svého otevření. Stalo se tak na Štědrý den v roce 1904 a dodnes zůstává nejen hostitelem vynikajících představení nejrůznějšího žánru od baletu k modernímu tanci, od opery k muzikálu, od vaudevillu ke stand-up komediím, od shakespearovských dramat k pantomimě, ale také představuje pozoruhodnou architektonickou památku edwardiánského divadelnictví a edwardiánské éry.

*perth hmt_03Perthská „zlatá kaplička“ na snímku z počátku 20. století

 Divadlo vzniklo z popudu perthského obchodníka a primátora Thomase G. Molloye podle architektonického návrhu Williama Wolfeho. Stavbu zajišťovala firma Gustava Liebeho a její název byl vybrán na počest tehdejšího britského panovníka Edwarda VII. Perthské divadlo však není jediným, které nese toto „majestátní“ pojmenování. Další bychom našli ještě na opačné straně Austrálie v Melbourne a zbývající dvě na opačné straně zeměkoule v Londýně a v Aberdeenu.

*perth hmt_04Umělci, kteří také vystoupili na prknech Divadla Jeho Veličenstva v Perthu – zleva Nellie Melba, Robert Helpmann a Rex Harrison

 Technickou specialitou perthského divadla byla speciální střešní kopule, která byla navržena tak, aby s ohledem na teplotní poměry ve zdejším regionu bylo možné zlepšit větrání. Díky možnosti s ní posouvat tak bylo možné nechat proudit do hlediště chladný večerní vzduch.

Od svého vzniku až do konce 70. let minulého století bylo divadlo v soukromém vlastnictví, ale v roce 1977 je odkoupila vláda Západní Austrálie a mezi lety 1978-1980 prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí.

*perth hmt_05 Hlediště první perthské divadelní scény

O tom, že se nejedná o žádnou okrajovou scénu pak svědčí plejáda pěvců a tanečníků, kteří zde vystupovali, ať již to byla slavná sopranistka Nellie Melba, balerína Anna Pavlova, sopranistka Gladys Moncrieffová, balerína Margot Fonteynová, tanečník, herec a choreograf sir Robert Helpmann a nebo herečky a herci jako Ketherine Hepburnová, Vivien Leighová, sir John Gielgud, Claudette Colbertová, Rex Harrison a nebo Geoffrey Rush.

©-CC-

Komentáře nejsou povoleny.