Baredine – dobře utajená jeskyně

Jeskyně bývají zpravidla vždycky více či méně utajené a chce to nějaký čas, než je někdo objeví. Jenže ve většině případů o existenci jeskyní alespoň napovídá terénní reliéf. Pokud cestujete zvlněným krasovým územím, je i laikovi jasné, že v okolí budou nějaké ty „díry“. Istrijská jeskyně Baredine se však takové specifikaci vymyká a v tom spočívá jedna z jejích zvláštností. Leží totiž v rovině, kde široko daleko je nejvyšším bodem leda tak nějaký balvan a nebo kupka sena. Baredine přitom představuje náramný jeskynní skvost. Nenabízí sice tak rozsáhlý podzemní labyrint jako třeba Moravský kras a  nebo proslulé jeskyně ve Slovinsku (Postojna, Skočjanske jamy), ale není o nic méně krásná a krom toho se může pochlubit i jednou zvláštností: v podzemním jezírku, kam nikdy neproniknou sluneční paprsky, žije prazvláštní obojživelník z rodu mloků – proteus anguinus.

Jeskyně Baredine leží nedaleko obce Nova Ves východně od světoznámého istrijského letoviska Poreč. Okolí bylo odjakživa zemědělským krajem, kde se pěstovala zejména vinná réva a olivy. Zřejmě i proto neušla existence podzemních prostor pozornosti zdejších obyvatel, kteří ji podle archeologických nálezů hrnčířské keramiky zjevně obývali už od počátků zdejšího osídlení.

Moderní historie jeskyně sahá do počátků 20. století, kdy zde jeskyňáři z Terstu provedli první sestupy do hloubky 80 m. Další výzkum zahájili v roce 1973 členové porečského speleologického klubu Proteus. Postupně objevovaly další podzemní prostory s nádhernou krápníkovou výzdobou, díky čemuž byla jeskyně vyhlášena v roce 1986 přírodní památkou. Současně byly objeveny další zbytky staré keramiky, která je dnes vystavena v prostorách pokladny a restaurace. Začátkem 90. let minulého století bylo zahájeno čištění jeskyně a v květnu 1995 byla oficiálně zpřístupněna pro turisty.

Podzemní svět jeskyně Baredine patří mezi skutečné skvosty svého druhu a je s podivem, že i když byla jeskyně v minulosti obývána, dochovalo se v ní do dnešních dnů množství stalagmitů a stalaktitů jedinečných tvarů, dokumentujících trpělivou a dlouhodobou činnost vody. K nejzajímavějším patří například až 10 m dlouhé „záclony“, realistická socha Madonny nebo pastýřky Milky, krápníková variace na šikmou věž v Pise a nebo sněhulák – světlonoš, který se stal ochrannou známkou a symbolem jeskyně Baredine.

Jeskyně je hluboká 132 m a teplota uvnitř se stabilně pohybuje na úrovni 14oC. Třísetmetrový vyhlídkový okruh v délce 40 minut prochází pěti sály a končí u jezírka přibližně v hloubce 60 m. Zbývající metry do dosud změřené hloubky představuje 66 m hluboká průrva, zakončena dalším podzemními jezery o hloubce až 30 m..

Areál kolem jeskyně Baredine je vybudován v moderním duchu aktivní dovolené a jeho součástí je totiž nejen občerstvovací zařízení a prodejna suvenýrů, ale také například atraktivní cvičná speleologická stěna, kde si můžete na vlastní kůži vyzkoušet speleologické lezení. Široká louka vedle jeskyně je určena k nejrůznějším sportovním aktivitám a kromě toho jsou zde k vidění ukázky vykopávek z dob prehistorického osídlení a etnologická expozice zemědělských strojů v čele s traktorem Fordson model F z roku 1923 a nebo lisem na olej.

Jeskyně je otevřena denně od 1. dubna do 31. října a organizace průvodců zvládá prohlídku každých 30 minut přesto, že vstup do podzemí vede po úzkém žebříku. V zimě je oficiálně zavřeno, ale po předchozím objednání lze uskutečnit prohlídku pro skupinku alespoň osmi osob.

GELLERY:

R A T I N G

PŘÍSTUPNOST PAMÁTKY(pouze pro Tarzany a nebo i pro tělesně postižené)*

autem nebo hromadnou dopravou (BUS, vlak, metro) až k objektu

****

STAV ARCHITEKTONICKÉ PAMÁTKY: (od pastoušky po palác)

_

-

STAV PŘÍRODNÍ PAMÁTKY(čistota životního prostředí, orientace v terénu)**

opečovávaný přírodní klenot

*****

INFORMAČNÍ SERVIS(aneb co chcete o dané památce vědět)

průvodce (info centrum:  pohlednice s prospekty)

****

TURISTICKÉ ZÁZEMÍ(aneb jak velkou štanglí salámu se vybavit na cestu)

restaurant s obsluhou a zázemím pro nezbedné ratolesti (cvičný speleo-terén)

*****

*) Přístupností je míněna cesta od parkingu nebo zastávky k objektu a v případě vozíčkářů i uvnitř samotného objektu!

**) Tento rating není určen pro expediční lokality jako Amazonie, Antarktida, Sahara apod.

© -CC-

Komentáře nejsou povoleny.