Dolomitská pyramida

Už na první pohled se vymyká všem zažitým představám o hrotitých štítech Dolomit. A už na první pohled vám přijde tak nějak povědomá. Ano, jakoby z oka vypadla slavné Džóserově pyramidě z egyptské Gízy. Jen s tím rozdílem, že egyptskou pyramidu vytvořily lidské ruce a měří „jen“ 61 metrů, zatímco pyramida z Dolomit je dílem matky přírody (nebo božích rukou, jak kdo chcete) a je podstatně vyšší – tyčí se do výše 3152 metrů nad mořem!

*

Na vrchol Piz Boé vede celá řada cest, ale ať zvolíte kteroukoliv z nich, patří výstup na tuto třítisícovku v lehčím „stratovulkánům“ v oblasti Gruppo di Sella. Pro běžné turisty se navíc nabízí lákavé „přiblížení“ prostřednictvím kabinové lanovky, která vás vyveze z Passo Pordoi (2239 m n.m.) k chatě Maria na Sas Porcii (2950 m n.m.) a vy tak ušetříte více než sedmisetmetrové převýšení…

Na vrchol pak pak pokračujete po stezce č.627 a č.638. Jen krátký úsek je jištěn řetězy (resp. ocelovými lany), jinak cestu zvládnete i s méně zkušeným doprovodem čtyřtlapkového kamaráda. V našem případě s malou „šickou“, nad jejímž výkonem se leckdo podivoval netušíc, že má už z Prčic tři botky a vysokohorský trénink z Tater.

*

Na své si zde však přijdou i vyznavači náročného lezení. Pro ty je na jižní stěně od roku 1982 vybudována ferratta Piazzetta. Přístup k ní vede buď od stoupání po stezce č. 627 z Passo Pordoi (odbočka č. 626) a nebo od vzorně održovaného památníku obětem 1. světové války Ossario del Pordoi (2229 m n.m.). Zejména ve spodní části jde o poměrně obtížný výstup a prvních 150 metrů je značeno stupněm 5. Pak už je to lepší, ale přesto výstup není radno podceňovat, obzvlášť za horšího počasí. Odměnou vám však budou nádherné výhledy.

*

Na vrcholu Piz Boe stojí od roku 1969 malá horská chatrč – Rifugio Capanna Fassa, připomínající starou chatu na Rysech. A v sezóně zde nesmí samozřejmě chybět ani soška madony. V roce 1974 pak „ozdobil“ vrchol ještě stožár vysílače.

Za příznivého počasí, o které není v Dolomitech nouze, vás samozřejmě čekají úchvatné panoramatické výhledy, kvůli kterým stojí za to nezapomenout na kvalitní fotoaparát a kameru.

Na vrchol se lze samozřejmě dostat i dalšími trasami, jednak od Gardeny (obtížnější) a jednak od Corvary (jednodušší). Pro přechod přes Val di Mesdi se však doporučuje volit cestu jen za solidního počasí a nejlépe se zkušeným průvodcem.

*

A zcela na závěr jen drobnou poznámku – v roce 2009 byly Dolomity zařazeny do seznamu světových pamětihodností UNESCO (celkově jako 44. italský příspěvek do tohoto seznamu). Proto také onen emblém v titulku…

GALLERY:

© Ceskycestovatel.cz

Komentáře nejsou povoleny.