Hora plná rytířů

Spása českého národa. Nebo alespoň příslib spásy pro časy nejhorší. Hora plná neohrožených rytířů, dřímajících a čekajících, až jim svatý Václav, patron České země, vyhlásí „bopo“ (rozuměj, bojovou pohotovost – dnes, v éře zrušené povinné vojenské služby a profi armády, už skoro zapomenutá hláška). Leč, jaké časy jsou ty nejhorší? Nebyly jimi snaž už léta po „Mnichovu“, léta nacistické okupace? A nebo ta „posrpnová“, léta „bratrské“ sovětské okupace? Kdo ví? Možná, že si tou dobou dlouhým čekáním znavení rytíři právě vybírali náhradní volno a po vzoru našich současných politických vůdců lenošili kdesi u moře…

*

Na každý pád, Blaník patří k národním symbolům podobně jako Říp a zavítat na jeho vrchol by mělo být ctí každého Čecha. A pokud zrovna nectíte národní symboly a jméno Aloise Jiráska vám už nic neříká, nevadí, na Blaník stojí za to se vypravit i „jen“ pro jeho přirozený půvab coby přírodní dominantny malebného kraje pod Vlašimí.

*

Z Prahy je tento 631 m vysoký kopec dosažitelný autem za slabou hodinku po silnici č.125 od Vlašimi a nebo č.150 od Votic a poté, co svého benzínového nebo dieselového miláčka zaparkujete u některé z výchozích turistických stezek (po červené od Kondrace a nebo od Louňovic pod Blaníkem, po zelené z Lesáků), nabízí příjemný výlet jak pro pěší tak pro cykloturisty.

V naučné literatuře je Blaník označován hrdě za horský masív a tvoří ho vedle hlavního, 638 m vysokého vrcholu, ještě jeho menší bráška Malý Blaník a dále Kondracká hora a Křížovská hůrka. Od roku 1981 je Blaník součástí Chráněné krajinné oblasti o rozloze 40 km2 a na vrcholu vás čeká odměna v podobě udržované dřevěné turistické rozhledny, jejíž vzhled má údajně napodobovat husitskou hlásku.

*

Sympatickou specifikou Blaníku je, že je k turistům vstřícný praktiky po celý rok. Pravda, v zimě to trochu klouže, ale jinak skýtá za každého ročního období okouzlující sepětí s přírodou a ideální cíl pro jednodenní výlet z ruchu velkoměsta, který lze spojit s návštěvou řady dalších zajímavostí, ať už v podobě zámku Jemniště, vlašimského zámku, Částrovických rybníků, lomu Roudný a nebo Přírodního parku Džbány-Žebrák u Votic.

R A T I N G

PŘÍSTUPNOST PAMÁTKY

(pouze pro Tarzany a nebo i pro tělesně postižené)*

na mule nebo na mezkovi

(na horském kole)

**

STAV PŘÍRODNÍ PAMÁTKY

(čistota životního prostředí, orientace v terénu)**

přiměřeně udržovaná

(udržované značené stezky)

***

INFORMAČNÍ SERVIS

(aneb co chcete o dané památce vědět)

stručná informační tabule

v domácím jazyce

**

TURISTICKÉ ZÁZEMÍ

(aneb jak velkou štanglí salámu se vybavit na cestu)

salám s houskou

a vodu s sebou

*

*) Přístupností je míněna cesta od parkingu nebo zastávky k objektu a v případě vozíčkářů i uvnitř samotného objektu!

**) Tento rating není určen pro expediční lokality jako Amazonie, Antarktida, Sahara apod.

 

© -CC- (2010)

Komentáře nejsou povoleny.