Katedrála Las Lajas

Las Lajas_01

 (Kolumbie, 2013) V případě katedrály Las Lajas lze mluvit hned o dvou zázracích. Ten první založil věhlas zdejšího místa, a tím druhý je samotná katedrála. Pokud by jste přitom na podobnou stavbu narazili v kterémkoli městě, určitě by na vás nezapůsobila tak impozantním a úchvatným dojmem jako v tomto případě, kdy se tyčí uprostřed divoké rokle nad řekou Guaitara do výše 100 m. Navíc byste ji marně hledali kdekoliv v Evropě (nejspíše ve Španělsku, jak napovídá její název), ale museli byste se za ní vypravit až na jihoamerický kontinent, na pomezí Kolumbie a Ekvádoru, do údolí pod čtyřtisícovkami Kordiller.

*

Las Lajas_02 Tento architektonický zázrak byl postaven na počest zázraku, který s zde odehrál v roce 1754. Místní indiánka Maria Mueces tudy putovala se svou hluchoněmou dcerou Rosou, když je zastihla zuřivá bouře. Obě začaly hledat útočiště před rychle stoupající hladinou bystřiny, když Rosa najednou vykřikla a ukázala prstem na ozářenou siluetu na stále. Toto zjevení následně způsobilo, že sem začaly směřovat poutníci zblízka i zdaleka, doufajíc, že i oni dojdou uzdravení.

*

Las Lajas_03 Podle svědectví mnicha Juana de Santa Gertrudise zde vznikla první dřevěná kaplička s doškovou střechou v polovině 18. století, kterou v roce 1802 nahradila nová větší svatyně, spojená s protější skalní stěnou mostem. Současná bazilika v novogotické slohu začala vznikat z darů místních věřících a návštěvníků místa v roce 1916 a její stavba trvala až do roku 1949. V roce 1951 pak byla římskokatolickou církví zasvěcena Panně Marii (Nuestra Señora de Las Lajas).

*

Las Lajas_04 Bazilika se nachází poblíž města Ipiales v departementu Narino na hlavní trase z kolumbijského Cali do ekvádorského Quita. Pokud tudy projíždíte na svých světoběžnických toulkách, rozhodně si malou zastávku, spojenou s návštěvou baziliky (Santuario de Las Lajas) rozhodně nenechte ujít.

Las Lajas05Z autobusového nádraží v Ipiales vás tam ochotně dopraví některý z nedočkavě vyhlížejících místních taxíkářů. Ti si účtují cca 4 tisíce pesos za jednu cestu, což je suma vyhlížející na první pohled notně děsivě. V přepočtu však obnáší toliko nějakých 40-50 korun českých, takže kdo má zkušenosti s pražskými taxíky, může si zde připadat jako král! A ještě něco – cestou se nezapomeňte nechat vyvézt na vrchol některého z okolních kopců, abyste si mohli pořídit i další úžasné snímky z „ptačí perspektivy“…

 -CC-

Komentáře nejsou povoleny.