Kouřimsko 2.

Kouřimsko není jen krajem historikých peripetií, ale také malebné přírody. K jihozápadnímu okraji Kouřimi se totiž přimyká Benešovská pahorkatina se svým „Švarcvaldem“, lesy, které kupodivu ještě neokusily invazi chatařů a chalupářů. Jen tu a tam vesnice, kde dodnes „lišky dávají dobrou noc“. Jako v polesí Kachní Louže, pojmenovaném po stejnojmenném vrchu (417 m n.m.). Les jako z pohádky (dokonale smíšený, nic jednodruhového), kde se daří zvěři i houbám. Jen pro cestu sem nechte svého čtyřkolového miláčka raději doma. Běžné autíčko by zde přišlo o tlumiče a off road se sem nevejde. Pro uklidnění nervů při procházce schůdnými lesními cestami však naprosto vstřícná krajina, přístupná od kutnohorské silnice č.333 a nebo od uhlířskojanovické č.334.

Obdobně je tomu ale i na opačnou světovou stranu. Severně od Kouřimi sice lesů povážlivě ubývá, respektive jej nahrazuje jen sporadická zeleň lužního typu kol drobných potoků, ale za návštěvu to zde stojí rovněž.

Jako v případě údolí říčky Výrovky mezi Vrbčany a Chotuticemi, respektive na železniční trati Plaňany-Radim severně od Kouřimi. Vyrazíte-li po zelené od zastávky Vrbčany, nebudete za pár minut věřit vlastním očím. Jakoby mávnutím kouzelného proutku se totiž ocitnete kdesi mezi Rio Grande a Santa Fé. Jen ten čoudící expres tady chybí. Respektive ho nahrazuje typicky český „splašený kufr“ Českých drah.

Po jedné straně železnice potok Výrovka s řadou kamenitých peřejí, zjara plný vody jako nějaké Colorado a uprostřed léta polovyschlý jako Rio Pecos. A kolem dokola plný zajímavých zástupců rostlinné i živočišné říše. Právě zde jsem například „ulovil“ objektivem svého fotoaparátu jarní – žlutohnědou – generaci babočky síťkované, známě povětšinou svou „letní“ – černobílou – variací. A z druhé strany v tomto kraji zcela nečekané a nevídané skalní stěny, kde jen chybí nějací ti Šošoni či Apači. Kdybych měl v úmyslu točit remake prvního dílu Vinnetoua, hned bych měl lokaci jako hrom! Včetně obstarožních (dřevěných!) sloupů elektrického vedení, které by mohly spolehlivě suplovat Bellovo vedení telegrafní…

Nemáte-li času nazbyt, ale chcete si alespoň o víkendu udělat alespoň půldenní vyjížďku ven z města, mohu vřele doporučit! A když vás to chytne a vy zjistíte, že se vám domů nějak nechce, vězte, že po okolí je toho ještě spousta k vidění a navštívení…

*

GALÉRIE:

 

© Ceskycestovatel.cz

 

Komentáře nejsou povoleny.