Lago di Garda – Monte Baldo

Monte Baldo_01

Vysokohorský hřeben Monte Baldo vám vedle Dolomit a nebo Alp přijde samozřejmě jako „krtčí hromádka“. Jenže zdání klame. Máte-li sebevědomí Gabea Walkera, zkuste si vystoupat jednu túru z Assenzy na Punta Telegrafo po trase 654. Smích vás přejde ve chvíli, kdy vám dojde, že máte před sebou více jak dvoutisícové převýšení!

Monte Baldo_10Rifugio Chierego a blízká kaple, připomínající oběti 1. světové války

Jako kondiční cvičení ano, jako výlet za poznáním však radím jinou cestu. Pomocí čtyřkolky (nebo mezka, to už je jedno) se vyvezte po místy hodně úzkých (ale kvalitních) horských silničkách do horské osady Prada Alta (1013 m n.m.). Nepotkáte-li cestou traktor či jiný širší dopravní prostředek budete mít vyhráno. Po dírách v asfaltu nekoukejte, něco takového v Itálii neznají… Jediné, čemu věnujte zvýšenou pozornost, je šířka vozovky a vaší čtyřkolky! Z Prada Alta se pak nechte postrčit lanovkou (s jedním přesedáním) k rifugio Fiori del Baldo (1815 m n.m.) a zde si hoďte korunou nebo eurem, kam zamíříte dál. Severním směrem se můžete vydat po stezkách 654 nebo 658 na Punto Telegrafo. Cesta je to vcelku jednoduchá, ale skalní průrvy a jedinečné úlovky představitelů horské flóry vám nabídnou záběry jako kalendáře těch největších fotografických es.

Monte Baldo_11 Západ slunce nad Gardou a hřeben Monte Balda

Pokud se však necháte zlákat jižním svahy Monte Balda, také nebudete ošizeni. Zde si na své přijdou opět milovníci válečných dějin. Čeká je totiž pevnost Forte di Naole, „luxusně“ zachovalý pamětník 1. světové války (podrobně viz PEVNOSTI). Ostatně, pokud si ráno nařídíte budík na časnější hodinu, hravě zvládnete pevnost i Punta Telegrafo…

Monte Baldo_12Klenot dolomitské flóry – Rapunzola (Physoplexis comosa; Raponzola chiamoso; česky Zvonečník chocholatý nebo také „Ďáblův dráp“)

 Další možnost, jak se dostat na Punta Telegrafo, nejvyšší vrchol Monte Balda, se nabízí hřebenová stezka č. 651 (Alta Via del Monte Baldo) z Baita dei Forti, kde je futuristická stavba konečné stanice malcesinské lanovky. Odtud je to, pravda, o poznání delší (takže opět si raději přivstat), ale neméně zajímavé. Samotné okolí Colma di Malcesine sice uprostřed sezóny připomíná svým korzem tak trochu „Václavák“, ale za pořízení pár fotek určitě stojí.  Pro ty, komu s v lanovce dělá šoufl, a kdo si chtějí užít něco serpentin ve stylu rallye Monte Carlo, pak mohu doporučit cestu po západních svazích Monte Balda. Po luxusní silnici na luxusní parking se dostanete bezmála pod vrchol Cime de Ventrar…

 FOTOGALERIE:

© Ceskycestovatel.cz (2007)

Komentáře nejsou povoleny.