Londýn

LONDON-111LONDÝN

aneb

eurovíkend v metropoli na Temži

 Londýn, diamant britského impéria, byl po staletí považován za hlavní město světa. Sídlily zde největší banky, probíhaly zde největší obchody. Nyní je jedním z nejkrásnějších a historicky nejzajímavějších evropských velkoměst. Není proto divu, že ročně přiláká až 27 miliónů turistů a cestovatelů na bezpočet památek, muzeí a galerií, restaurací i nákupních příležitostí. Veškeré zážitky přitom umocňuje nezaměnitelná atmosféra souhry britské tradice s jinými kulturami, odkazující na někdejší koloniální vazby po celém světě.

LONDON-02Za kanál se lze vypravit vícero způsoby. Ten nejrychlejší je letadlem a pokud se trochu orientujete v internetových nabídkách leteckých společností, zjistíte, že může být i zdaleka nejlevnějším. Pravda, musíte se přizpůsobit termínu a počítat s tím, že nízkonákladové aerolinky nelétají z Ruzyně, ale třeba z polských Katowic (projetý benzín – pokud pojedete autem – ušetříte na katowickém aeroportu za bezplatné parkování).

Do Londýna za každého počasí

Londýn nabízí nepřeberné množství aktivit, kterým se můžete věnovat bez ohledu na nechvalně známé „anglické počasí“. Navíc se ani není čeho obávat, daleko více deštivých dní má překvapivě Milán. Díky tomu, že se počasí v Londýně vyhýbá extrémům, můžete se na eurovíkend za poznáním této metropole vydat i v zimě. Tehdy tam bude díky přímořském,u klimatu dokonce tepleji než u nás.

LONDON-04Nejslavnější hodiny a zvonice světa (Pozor! Nezaměňovat s nejslavnějším orlojem, ten je v metropoli nad Vltavou…)

Pokud máte málo času na dovču, Londýn je jako stvořený na zážitky nabitý eurovíkend. Navštívíte impozantní památky jako Westminsterské opatství, Parlamen (Whitehall) a slavný Big Ben, věhlasné královské sídlo Buckinghamský palác, ponuré vězení Tower a nebo malebný Bridge of London. A pokud se necítíte pevně v kramflecích se svými jazykovými znalostmi, můžete využít zkušeného průvodce, od něhož se dozvíte spoustu perliček a tipů, které pomohou k orientaci zejména tzv. prvocestovatelům.

Do Londýna za nákupy, kulturou a sportem

Začátek roků je ve znamení výprodejů, jejichž produkty v Londýně souzní s posledními módními trendy a příznačnou britskou kvalitou. Velmi výhodně tak koupíte atraktivní módní oblečení a doplňky. Dámy nepochybně okouzlí luxusní Oxford Street a proslulý obchodní dům Harrods a pokud toužíte po blyštivých špercích, vaše srdce nepochybně zaplesá ve vyhlášeném klenotnictví v Halton Gardens. A ti, co rádi něco extra, by neměli minout výstřední tržiště Camden Market.

 LONDON-05Londýnský dopravní a orientační systém prošel zejména v souvislosti s olympiádou 2012 významným zdokonalením

Březnové slavnosti na počest svatého Patrika si lze nejlépe užít v jedné z nejoblíbenějších čtvrtí Soho, známé především pulzujícím nočním životem. Nachází se zde široká škála klubů, barů, pubů a restaurací. Ochutnáte v nich typickou anglickou stejně jako mezinárodní nebo exotickou kuchyni. Soho je rovněž divadelním centrem s výběrem představení z toho nejlepšího z celého světa.

LONDON-07 Dvě nejdůležitější ulice v Londýně; o bezpečnost strídajících se nájemníků v Downing Street 10 dbá spolehlivá a usměvavá ochranka

Britská metropole si člověka získá jak v průběhu jara, tak léta. Láká na množství festivalů, koncertů a lidových slavností, které patří k Londýnu stejně neodmyslitelně jako třeba lodě nebo fotbal. Milovníci kulatého nesmyslu se sem sjíždí zejména v květnu, kdy vrcholí zápas o titul anglické fotbalové ligy Premier league. A pokud takový zápas nestihnete, nezoufejte. Zdejší „chrámy kultovního ostrovního sportu“ jsou otevřeny i k prohlídkám jako jakési klubové pevnosti a síně slávy v jednom.

LONDON-09 Fotbalová „pevnost“ londýnských kanonýrů z Arsenalu, kde se můžete seznámit nejen s úspěšnou historií klubu, ale doslova prošmejdit všechny její kouty a zákoutí

 Barvy londýnských fotbalových mužstev přitom hájí i české fotbalové hvězdy jako Tomáš Rosický nebo Petr Čech. A zatímco Rosického Arsenal láká na svůj ultramoderní stadion,  Čechova Chelsea není neznamená jen fotbalový klub, ale také největší květinový veletrh, jemuž mohou konkurovat snad jen ti holandské.

LONDON-08Zde se kdysi panovalo, později věznily a stínaly hlavy odpůrců koruny nebo anglikánské církve a nakonec ještě za 1. světové války popravovali němečtí špióni

Londýnská muzea a kuriozity

Mezi další londýnské zajímavosti patří množství kvalitních a vyhlášených muzeí jako Britské národní muzeum (podobně jako do všech britských muzei vstup zdarma!), které je jakousi londýnskou obdobou pařížského Louvru, a nebo muzeum moderního umění Tate Modern čeká na návštěvníka v kteroukoliv roční dobu. Proslulé a vyhledávané je rovněž Muzeum voskových figurín Madame Tussauds, kde se lze i vyfotit s někdejšími celebritami  od Beatles přes Robina Williamse až po Michaela Jacksona a Marylin Monroe.

LONDON-10Podobný obrázek je typický pro náměstí snad všech evropských metropolí; oraz a svačinka před další cestovatelskou poutí, kterou by v Londýně měla završit minimálně ochutnávka nějaké té pinty piva v typickém pubu

 Mezi typické zážitky, která skýtá eurovíkend Londýn,  patří rovněž svezení v kultovním červeném dvoupodlažním autobusu, populárním „doubledeckeru“, romantická plavba lodí po Temži v vyhlídkovému kolu London Eye, prohlídka válečného křižníku HMS Belfast a nebo návštěva jedné z královských rezidencí – Kensingtonského paláce (sídlo prince Williama a princezny Kate) a jeho nádherných zahrad.

 Text © Hripsime Zohrabyan

Foto © -CC-

Komentáře nejsou povoleny.