MAĎARSKO: Tady se vám bude líbit!

BUDA-winter-01Maďarsko je pestrá a pikantní země plná lázní, folklóru a dobrého jídla, která se v poslední době těší stále větší oblibě. Víte proč? Pojďte se s námi podívat, jaké jsou její hlavní přednosti.

 Centrální místo v životě země zaujímá Budapešť. V hlavním městě jako by se potkávala snad všechna maďarská NEJ. Je to šarmantní metropole, která léčí, chutná, překvapuje a nikdy nenudí.

BUDA-winter-02

Budapešť – Dáma Dunaje

 Budapešťské panorama tvoří impozantní Parlament na pravém břehu Dunaje spolu s Hradním vrchem na opačném břehu řeky. S historickými památkami se tu zvláštně snoubí moderně postavené budovy a to, že Maďaři jsou velcí nacionalisté, je v Budapešti cítit na každém kroku: tolik soch a pamětních desek na jednom místě jste ještě neviděli.

BUDA-winter-03

Lázeňské pohlazení na těle i na duchu

Přírodním bohatstvím země je léčivá termální voda, které tu patřičně využívají. Tradice maďarského lázeňství pochází už od dob starých Římanů, následně ji prohloubili s dějinami země úzce spojení Turci. Jejich vliv se nezapře – mnohé lázně vás uchvátí nejen blahodárnými účinky, ale i překrásnou orientální výzdobou.

 Termální lázně v Maďarsku jsou skvělým místem pro relaxaci. Jen na území hlavního města lze vybírat z více než desítky komplexů včetně nejstarších Gellértových a největších Széchenyiho lázní. K dalším oblíbeným lázeňským destinacím patří Bükfürdó, Mosonmagyaróvár, Eger, Hévíz, Zalakaros, Harkány, Györ, Pápa či Miskolc-Tapolca. Jen si vybrat, kde začít.

BUDA-winter-04

Bez guláše ani ránu

 Láska prochází žaludkem – snad proto nelze Maďarsko nemilovat. V typických csárdách to voní po guláši a paprice, které říkají „červené zlato“. Učarují vám langoše s česnekem a zakysanou smetanou, klobásy, uherák i chutná nakládaná zelenina.

 Vše se zapíjí výborným vínem. Lehká bílá vína se pěstují hlavně u Balatonu, za vyhlášeným dezertním vínem se vydejte do oblasti Tokaj a za červeným třeba do Egeru nebo do Šoproně.

BUDA-winter-05

Každý má co objevovat

Maďarsko je země plná přitažlivých kontrastů: někde jako by se zastavil čas, jinde se naopak předhánějí v inovacích. Na své si tu přijde každý.

Kromě míst jako Ostřihom, Szentendre, Pécs neboli Pětikostelí, Debrecín, Moháč či Pannonhalma tu na vás čeká také maďarská pusta, vinné sklípky i  „maďarské moře“ - jezero Balaton. U něj si užijete dovolenou plnou koupání i aktivního odpočinku a poznávání. Takové „maďarské Versailles“ Keszthely nebo podmanivý poloostrov Tihany totiž leží právě na břehu tohoto největšího středoevropského jezera.

BUDA-winter-06

Nejlepší doba k návštěvě?

 A kdy se do Maďarska vydat? Celoročně. Jarní a podzimní barvy tu dokážou vykouzlit skutečně podmanivé scenérie. Máte-li rádi vinobraní, pak se na cestu vydejte v září. Chcete-li na vlastní kůži zažít jeden z největších hudebních festivalů v Evropě, konaný každoročně v Budapešti, zvolte srpen.

 Dovolenou u Balatonu si nejlépe užijete v létě. V zimě zase budete moci navštívit maďarské vánoční trhy. Ty nejvyhlášenější hostí, jak jinak, slavnostně vyzdobená adventní Budapešť. Wellness hotely po celé zemi vás také přivítají celoročně. A věřte, že taková koupel v horké termální vodě vás dokáže skutečně rozproudit, stejně tak jako třeba maďarský divoký čardáš.

BUDA-winter-07

 Ať už se na cestu vydáte kdykoliv, buďte si jisti, že Maďarsko vás vždy něčím překvapí – ať už zvykem hrát šachy přímo ve vodě nebo běžně servírovanou kombinací řízku a rýže. A co teprve maďarština, která našim uším přeci jenom zní tak trochu exoticky. Maďarsko vás zkrátka dostane.

 -RnC-

Komentáře nejsou povoleny.