Monte Cristallo

Dolomity pocvičí nejen vaší fyzičku, ale také váš intelekt. To když se budete snažit s nezbytnou dávkou originality a neopakování se charakterizovat jednotlivá horstva zdejšího kraje. Jako třeba hrotitý „krystalový“ masív Cristallo, tyčící se nad světově proslulým letoviskem Cortina d’Ampezzo.

Rifugio Son Forcia (2215 m n.m.)

Údolí Ampezzo, sledující tok řeky Boite, patří k nejmalebnějším v celé severní Itálii. Kromě Cristall na severu je totiž lemováno ještě horskými štíty Sorapisu (na východě), Tofane (na západě) a Croda Rosa (na jihu), skýtajícími naprosto jedinečné výhledy v každé denní i roční době. Takže není divu, že už během 16. století bylo hojně navštěvováno rakouskou, respektive habsburskou šlechtou. Aristokratický nádech Cortiny se pak ještě zvýraznil v 19. století, kdy ji „objevili“ angličtí turisté, pro které se stala vyhledávaným střediskem pro jejich sportovní vyžití, které s oblibou kombinovali s pobytem a společenskými radovánkami v Benátkách.

Věhlas a proslulost Cortiny vyvrcholily během zimních olympijských her v roce 1956. Zdejší sjezdovky jsou dodnes vyhledávány nejen rekreačními turisty, ale jsou i neodmyslitelnou součástí světového poháru v alpském lyžování. Koneckonců, stačí si projet (a nebo v létě projít) sjezdovku Graa de Stounies. Ručím vám za to, že získáte nesmrtelný zážitek přinejmenším do chvíle, než se nad vaší pamětí ustrne Alsheimer.

*

Cima de Meso (3154 m n.m.) a rozcestník pod Graa de Stounies (2215 m n.m.)

Cortina d’Ampezzo představuje naprosto špičkovou turistickou destinaci pro zimní i letní dovolenou a v očích našince možná i poněkud nezaslouženě snobskou záležitost. Ve skutečnosti je Cortina místo, které vítá turisty jako sebevědomé, ale současně i naprosto vstřícné a srdečné letovisko.

Pro mototuristy má připraveno množství parkingů, které sice musíte chvilku hledat, ale pak se můžete v klidu věnovat městu a horám. Přestože je Cortina zapsána v myslích lidí především jako středisko zimních sportů, má i svou specifickou historii. Jednak je to region s dosud hmatatelnou keltskou minulostí a užíváním rétorománského jazyka (ze školy si na rétorománštinu vzpomeneme asi nejspíš v souvislosti se Švýcarskem, ale s Cortinou…?), a jednak ze zdejšího kraje pochází jeden z největších renesančních malířů Tizian. Jeho rodný dům, kde spatřil světlo světa v roce 1490, dodnes naleznete v zachovalém stavu v Pieve di Cadore…

Cortina samozřejmě nabízí í další zajímavé atrakce a pamětihodnosti – od koncertních akcí přes návštěvu starobylých kostelů až po zbytky někdejší historické železnice, na jejíž věhlas dnes navazují moderní lanovky. Jen málokteré středisko nabízí tolik lanovek přímo ze svého centra, jako Cortina. Kabinové lanovky vás pohodlně vyvezou na Sorapis nebo Tofany, sedačkové zvládnou ostatní světové strany. A podobně vstřícný je i občerstvovací servis, a to za přijatelné ceny, které zvládne snad každý poutník…

*

Sedačková lanovka mezi Rio Gere (1698 m n. m.) a rifugio Son Forcia (2215 m n. m.)

Ke zdolání Cristall se nabízí celá řada možností. Hory jsou přístupně z různých směrů a nabízejí zážitky jak pro „víkendové“ turisty, tak pro vyznavače adrenalinu. Legendární ferrata Ivano Dibona mezi rifugio G. Lorenzi (2932 m n.m.) a vrcholem Zürlon (2363 m n.m.) je pro návštěvníky Dolomit čímsi jako poutní trasou. Jako by měl každý správný muslim alespoň jednou za život navštívit Mekku, tak by si měl každý správný milovník hor alespoň jednou za život projít tuhle ferratu s pověstným lanovým mostem…

Vrcholové partie můžete zdolávat postupně, stejně jako „zrychleně“. Přímo z Cortiny se můžete vydat dobývat Cristally po trase č.204 do údolí Val Padeón, ze západu pak trasou č.203, která navazuje na již zmíněnou ferratu Ivano Dibona, a nebo  trasou č.208, která pokračuje jako ferrata De Pol přes hřeben Forame.

„Zrychleně“ to funguje nejlépe od silnice  č.48 (směr Misurina), odkud můžete na Cristally vyrazit buď od konečné sedačkové lanovky u motorestu Rio Gere (sedačka vás vyveze k rifugio Son Forcia a odtud kabinka „na stojáka“ až k rifugio G. Lorenzi) a nebo pěšky od průsmyku Tre Croci Son Zuogo, odkud se lze vypravit romantickou stezkou  č.215 na opačnou stranu – na jih – k Lago del Sorapis.

GALLERY:

© Ceskycestovatel.cz

 

Komentáře nejsou povoleny.