Mořské akvárium Gdynia

akvariumgdynia-01Není přímořské země, která by neměla své mořské akvárium. Dovolenkáři z Chorvatska nepochybně znají ta z Rovinje nebo Dubrovníku, italské v Janově nebo španělské v Barceloně. Každopádně za pozornost a za návštěvu stojí i obdobné zařízení v polské Gdyni. V případě početnějších rodinných výprav to má i tu výhodu, že pokud pánové dají raději přednost prohlídce nedalekého torpédoborce Blyskawica, plachetnice Dar Pomorza nebo Muzea válečného námořnictva, dámy se mohou vypravit za exotickými „rybičkami“.

akvariumgdynia-02Objekt akvária (v letech 1971-2003 Oceánografické muzeum a Mořské akvárium  námořního rybolovného instritutu) vznikl v roce 1938 a navazoval na prvopočátky Námořní rybolovné laboratoře, působící od 20. let minulého století v Helu. Ve formě mořského akvária bylo nicméně zařízení otevřeno až v červnu 1971 a veřejnosti zpřístupněno o rok později.

akvariumgdynia-03Akvárium nabízí na ploše tří podlaží k prohlídce sedm tematických okruhů a v nich 68 vodních nádrží o objemu 140 tun vody s 1500 organismy od mořských trav a korálů přes medúzy až po mořské, ale i sladkovodní ryby (např. z povodí řeky Amazonky).

akvariumgdynia-04První okruh je didaktický s vodními želvami, jesetery, kostnatými rybami (osteichthyes) nebo rejnoky. Další přibližuje mořskou faunu Baltského moře, třetí se zabývá nejbližší mořskou faunou z Pucké zátoky, jejíž podstatná část patří do chráněné oblasti Natura 2000. Následuje okruh věnovaný mořským korálům, zvláštnostem přechodových organismů na pomezí  vody a pevniny, dále okruh mořské fauny z oblasti pobřežních vod Atlantiku, severního Pacifiku a Indopacifiku a poslední okruh je věnován vodnímu světu Amazonie.

akvariumgdynia-05V duchu soudobých trendů není Akvárium pouze pasivní expozicí, ale koná se zde řada edukativních programů pro zájemce od mládeže až po seniory. V jeho rámci působí například Klub mladých objevitelů moří (Klub Mlodego Odkrywcy Mórz) nebo Klub cestovatelů (Klub Podróžników) a pro Akvárium pracuje široký okruh odborníků.

akvariumgdynia-06Akvárium je otevřeno celoročně od 09:00 (v zimní sezóně od 1. října do 31. března od 10:00) do 18:30 (o prázdninách 20:30). Každopádně na webových stránkách akvária je vhodné se mrknout i na zavírací dny (kromě zimních pondělků jsou to vesměs církevní svátky). Pro zahraniční návštěvníky jsou samozřejmě k dispozici elektronické průvodce v němčině a angličtině.

 Text & foto ©-FKK-

Komentáře nejsou povoleny.