Zatímco naprostá většina návštěvníků Julských Alp míří k Bohinjskému jezeru za vysokohorskými túrami (v zimě pak na lyže do atraktivního areálu pod Voglem), kousek za rázovitou vískou Stara Fužina s rychle se množícími penzióny pro zahraniční klientelu začíná romantický kaňon, který protéká malebnými peřejemi a úzkými skalními soutěskami pod hustou lesní klenbou bystřina Mostnica – jeden z rájů slovinského canyoningu.
Pro ty, kdo se s tímto pojmem ještě nesetkali, uveďme, že podstatou canyoningu je adrenalinové prostupování horských říček, řek a potoků po proudu. Tyto toky jsou zpravidla součástmi více či méně hlubokých a členitých horským kaňonů (odtud canyoning), takže cestou na vás čekají úzké soutěsky, vodopády, tobogány, skalní průrvy, ale právě ty dělají z canyoningu to „pravé ořechové“.
Vodopády se po prozkoumání překonávají zpravidla skokem nebo slaňováním. Výjimkou nejsou vodopády vysoké i 12 m. Tobogány jsou úzká koryta s různým sklonem, která kloužou a sjíždějí se po zádech s rukama na prsou a překříženýma nohama, aby se člověk nezachytil a neroztočil.
Přes Mostnici vede samozřejmě množství větších či menších mostů, můstků a lávek
Vybavení pro canyoning je relativně jednoduché. Tvoří ho neoprénový oblek, boty (někdo používá napříkad staré maratónky), dále horolezecký sedák, který slouží ke slaňování vodopádů. Chybět nesmí ochranná přilba a vhodná je i plovací vesta. K tomu je nutno připočítat horolezecké lano, batoh na záda s otvory pro odtok vody a vodotěsná nádoba pro jídlo, doklady, mobil a foťák.
Ohlazené říční koryto vytváří ideální podmínky pro canyoning
Nejvyhledávanější canyoningové terény jsou ve Španělsko či ve Francii, ale v posledních letech získává mezi znalci na canyoningovém věhlasu i Slovinsko. K nejznámějším z tamních lokalit patří především Bovec na horním toku Soči, Sušec a dále bystřiny Grmečica a Mostnica u Bohinjského jezera.
V místech, kde Mostnica opouští skalní soutěsku, se její vody valí přes umělý jez
Kaňon Mostnice je situován v samém srdci Triglavského národního parku a jeho nejatraktivnější – asi dvoukilometrová – pasáž vede mezi starobylým kamenným mostem (Hudičev most) a rozcestím Planinska koča na Vojah a překonává více než stometrové převýšení. Prostupování Mostnice je ideální pro dvě až osm osob a trvá přibližně dvě až tři hodiny. A protože na cestě vás čekají pouze dva asi třímetrové skoky, pro jejichž překonání nepotřebujete žádná lana, řadí to Mostnici k méně náročným (například průchod toků v Bovci trvá pět až sedm hodin), ale o nic méně okouzlujícím zážitkům. Odměnou je totiž úžasná okolní příroda a současně možnost předvést a „nakazit“ tímhle tímhle adrenalinovým zážitkem méně zkušené a začínající zájemce.
Kostelík ve Staré Fužině a dochovaná středověká freska
Vypravíte-li se na rozdíl od canyonistů proti proudu Mostnice, nezapomeňte si udělat krátkou zacházku po proudu, kde řeka opouští úzké skalní koryto a pod zbytky jezu se rozlévá do šířky aniž by však ztrácela cokoli ze své energie a mezi velkými balvany vytváří další efektní peřeje.
Louky a pastviny pod hřebeny Julských Alp
Mostnice protéká údolím, kde se spojily horotvorné vlivy ledovcový morén a tektonických zlomů. Místy za zarývá až do dvacetimetrové a místy jen metr široké soutěsky s četnými skalními okny. Koryto bystřiny je přitom místy takřka dokonale vyhlazeno, takže riziko poškození neoprénového obleku a případného zranění je při dodržení všech zásad bezpečnosti vskutku minimální. Cestou vzhůru vás čeká množství atraktivních vyhlídek a díky mnohdy husté vegetaci, mlžnému oparu a stínu stromů máte pocit, že tohle už ani není evropský kontinent. Tu a tam se koryto Mostnice samozřejmě otevře a pak se můžete kochat pohledem na fantastické tvary vodou vymletých balvanů-hrnců a nebo roztodivné skalní útvary včetně proslulé Sloní hlavy.
FOTOGALERIE:
R A T I N G
PŘÍSTUPNOST PAMÁTKY (pouze pro Tarzany a nebo i pro tělesně postižené)* |
Pokud si vystačíte s procházkou kolem Mostnice, nečeká vás nic náročného |
**** |
STAV PŘÍRODNÍ PAMÁTKY (čistota životního prostředí, orientace v terénu)** |
opečovávaný přírodní klenot, národní park |
***** |
INFORMAČNÍ SERVIS (aneb co chcete o dané památce vědět) |
běžné informační tabule |
*** |
TURISTICKÉ ZÁZEMÍ (aneb jak velkou štanglí salámu se vybavit na cestu) |
restaurant s obsluhou; zázemí pro nezbedné ratolesti i domácí mazlíčky |
***** |
*) Přístupností je míněna cesta od parkingu nebo zastávky k objektu a v případě vozíčkářů i uvnitř samotného objektu!
© -CC-