Paluaccio di Oga – rezervace

Pro většinu návštěvníků Bormia je tohle světoznámé alpské tředisko spojeno především se zimními sporty a světovým pohárem ve sjezdovém lyžování. Kdo si ho však zvolí za cíl i své letní dovolené, rozhodně nebude zklamán ani v tuto roční dobu. Tahle destinace je totiž plná zajímavostí i v době, kdy se zdejší svahy zelenají. Milovníci přírody by si přitom rozhodně neměli nechat ujít zdejší botanickou zahradu a nebo zajímavou přírodní rezervaci Paluaccio Oga, jen pár minut autem nebo na kole od městečka Valdisotto.

*

Specifikou této rezervace je ojedinělé rašeliništní plató. Na rozdíl od mnoha podobných lokalit je přitom stále aktivní a „živé“, byť jeho vývoj už je za zenitem. Svého vrcholu dosáhlo na počátku minulého století, poté byla značná část zdejších mokřadů odvodněna během rekultivací a množství rašeliny bylo v letech 1920-1930 vytěženo jako palivo.

*

Dnešní rašeliniště leží uprostřed horských luk, pastvin a borových lesů, přičemž z dřevin převažuje kleč, borovice limba, smrk, modřín a bříza. Vzácnou flóru pak reprezentuje mimo jiné Andromeda polifolia, Vaccinum microcarpus, Empetrum nigrum, Drosera rotundifolia, Oxycocus quadripetalus, Primula farinosa, Eriophorium vaginatum, Carex limosa aj. Podobně zajímavé druhy pak zde skýtá i zdejší fauna, a to zejména z říše hmyzu.

*

Rašeliniště zaujímá plocha asi 30 hektarů a část naučné stezky vede po povalových chodnících. Rezervace je volně přístupná od blízkého parkoviště, odkud vede cesta k dalšímu turistickému hitu zdejší lokality – jedinečné pevnosti Forte di Oga z roku 1912, která bránila zdejší úsek italské fronty před útokem rakouských armád během 1. světové války..

GALÉRIE:

R A T I N G

PŘÍSTUPNOST PAMÁTKY
Velmi dobře přístupná z blízkého parkingu
*****
STAV PŘÍRODNÍ PAMÁTKY
Přiměřeně udržovaná
***
INFORMAČNÍ SERVIS
Stručná informační tabule v italštině
**
TURISTICKÉ ZÁZEMÍ
U parkingu občerstvení
***

 Text a foto ©: František Kuník& Ivana Kuníková

Komentáře nejsou povoleny.