Roháče

rohace-01Slovenské hory – to je taková srdeční záležitost většiny Čechů ještě z dob, kdy jsme se Slováky sdíleli společný stát. A naštěstí u toho zůstalo i po vzájemném rozchodu. Vedle Vysokých Tater a nebo Malé Fatry přitom specifické místo zaujímají Roháče. Rozlohou nevelké, ale o to krásnější horské pásmo, na jejichž přechod vám stačí i jen víkend. Nicméně zážitků si přitom odvezete jako za týden.

*

rohace-02V Roháčích si přijdou na své i milovníci „ostřejšího“ lezení s pomocí řetězů

Z Habovky rovnou do horského ráje

Ideálním výchozím místem pro zdolávání malebných Roháčů je malá osada Habovka při jejich severním úpatí. Dostanete se tam vlakem do Kralovan a pak autobusem přes Oravský Podzámok a Podbiel. A nebo se dá jet vlakem až do Ružomberoka a odtud funguje rovněž autobusové spojení.

*

rohace-03Horský ráj to na pohled – Tri kopy a Hrubá kopa

Když se zorientujete v mapě, zhruba uprostřed Roháčů se rozkládá Ťatliakovo jazierko. U něj stojí Ťatliakova chata (na připojené mapce chybí, protože před lety vyhořela, ale později byla obnovena), která představuje východisko pro celou řadu túr.

Taková na rozcvičení, ale přitom krásná, vede po modré a pak po zelené kolem Roháčských ples a pak zase po modré kolem Roháčského vodopádu dolů na Adamcuľu a po cestě dál na Zverovku.

rohace-04Turistické trasy

Jinou nádhernou túru představuje cesta po zelené do sedla Zábrať a poté dál po žluté na Rákoň, po modré na Volovec a po červené po hřebenech na Ostrý Roháč, Plačlivé a Smutné sedlo. S kamarádkou jsme to vzali ze Smutného sedla dolů po modré Smutnou dolinou na Ťiatliakovu chatu. Obnáší to celodenní túru, ale borci mohou pokračovat po červené dál.

O zážitky není nouze ani při cestě ze Zverovky ke Spálenému žlabu, pak po modré ostrým stoupáním na Brestovou a po červené zase po hřebenech přes Salatín, Skriniarky, Spálenou a Pachoľu do Baníkovského sedla a po žluté Spálenou dolinou na Adamcuľu a Zverovku. Také v tomto případě se připravte na celodenní výšlap.

Centrální část Roháčů je asi nejlepší šlapat od západu. Důvodem přitom není nějaký snazší výstup, ale úchvatný výhled na Vysoké Tatry s Kriváněm. V tomto případě je proto vhodné vyrazit po žluté Spálenou dolinou do Baníkovského sedla (čekejte, že to bude docela drsné) a pak po červené přes Baníkov, Hrubou kopu a Tri kopy do Smutného sedla. Odtud pak dolů na Ťatliakovu chatu a dál na Zverovku.

*

rohace-05Zimní Roháče zatím nabízejí spíše skromnější vyžití

Vzhledem k tomu, že Roháče umožňují celoroční aktivity, rozšiřuje se zde poměrně rychle ubytovací kapacita a vedle řady hotelů se těší asi největšímu zájmu zdejší penzióny, z nichž si lze vybrat jak podle komfortu, tak kapsy. Nicméně i ty jednoduší penzióny nabízejí velmi příjemné ubytování a těší se mezi návštěvníky Roháčů velmi dobré pověsti.

 Foto a text © Jarmila H.

FOTOGALLERY

Komentáře nejsou povoleny.