Škola základ života? Ne pro každého…

adopce_01(KEŇA 2016) Chodili jste rádi do školy? Bavilo vás učení? Vzpomínáte na školní léta s úsměvem na tváři? Byla to hezká doba?

Přestože už máme 21. století, škola a vzdělání je stále ještě miliónům dětí nedostupnou průpravou pro lepší život. Pomáhat toto napravit, by tak pro vyspělé země jako je Česká republika, mělo být samozřejmostí. Bohužel není, ale jsou lidé a organizace, kteří hledají cesty, jak tento dluh napravit. Jako v případě projektu Centra Dialog, který se týká Adopce afrických dětí na dálku.

Když jsem přemýšlela, o čem to celé vlastně je, tak mě napadaly mnohé otázky. Například, jak by můj život vypadal, kdybych do školy chodit nemohla. Kdyby nebylo samozřejmostí, že mě v šesti letech rodiče slavnostně pošlou do první třídy a pak na střední a na vysokou. Byli bychom tam, kde jsme teď? Celý projekt Adopce afrických dětí na dálku vlastně vznikl ze základní potřeby vzdělání, která by měla být přirozeným startem do života každého mladého člověka, a to bez rozdílu.

adopce_02

Jedna z venkovských škol v Keni. Ani takovéto „vzdělávací zařízení“ s jedinou tabulí přitom nemůže navštěvovat každé keňské dítě

 Jak to vlastně začalo?

S nápadem podpory na dálku přišli naši spolupracovníci v Africe. Jsou to lidé, kteří na místě žijí, znají místní poměry a lidé jim důvěřují. Právě oni vybírají děti do adopce, kontrolují dokumenty, komunikují s námi a starají se, aby vše fungovalo. To, že spolupráce skutečně dlouhodobě funguje, je důsledkem lidského odhodlání, vůle, pracovitosti a nadšení z viditelných výsledků. Nemluvím o nás, ale o lidech, kteří chtějí pro své děti lepší budoucnost.

 Proč adoptovat?

Děti, které jsou do programu adopce zařazeny, pocházejí z velice chudých poměrů. Mnohdy rodiny ani nemají peníze ani na jídlo, natož, aby mohly platit školné a nezbytné školní pomůcky. O děti se často starají rodinní příbuzní, protože rodiče zemřeli a děti neměly kam jít. Tím, že si na dálku adoptujete dítko, větší nebo menší, dáte minimálně jednomu člověku na Zemi šanci na dobrý život. To už za to stojí, nemyslíte? Velmi často se stává, že lidé, kterým bylo umožněno vzdělání, se v dospělém věku vrací do své rodné vesnice a snaží se své dovednosti a znalosti uplatňovat na místě, kde vyrostli. Je úžasné tyto životní příběhy sledovat. Jeden si můžete přečíst zde.

  adopce-003Škola je pro africké děti šanci k lepšímu startu do života

 Kolik to stojí?

Roční částka na adopci dítěte v Guineji je 7500 Kč a v Keni 7200 Kč. Částku můžete platit jednorázově, a nebo si ji můžete rozdělit na tři části. Z těchto peněz se dítěti hradí školné, školní uniforma, pomůcky a případná zdravotní péče. Často se stává, že si dítě adoptuje nějaká skupina a na celkovou sumu se tak skládá více lidí. Částku si také můžete odečíst ze základu daně pomocí darovací smlouvy, kterou s námi při zahájení adopce podepisujete.

 Co můžete očekávat?

Mě osobně to přináší vnitřní pocit uspokojení, že někomu pomáhám žít život, jaký si zaslouží. Po skončení každého trimestru se těším na dopis, ve kterém s radostí sleduji, jak se v minulosti malá holčička mění ve slečnu s vlastními sny a plány. Stojí to za to.

 Líbí se vám projekt? Přečtěte si více…http://www.centrumdialog.cz/adopce

 FOTO © Centrumdialog.cz & CESKYCESTOVATEL.CZ

Komentáře nejsou povoleny.