Slovinská kuchyně

slovinsko-401Každý horlivý vyznavač české kuchyně se v cizích krajích zpravidla potýká s jedním vážným problémem – absencí knedlíků. To, co se vydává za tzv. knödl v blízkých středoevropských zemí by nikdy nepozřel, a tak mu mnohdy nezbývá než lamentovat nad českým chuťovým nárokům „nepřizpůsobivou“ zahraniční gastronomií.

*

Autor těchto řádek knedlíky na svých zahraničních toulkách rozhodně nevyhledává a raději koštuje speciality místní kuchyně. Nicméně při troše pozornosti se na knedlíček, který potěší oko i pupíček, dá narazit. Jmenovitě v někdejší zemi rakousko-uherského mocnářství – ve Slovinsku.

*

Slovinská kuchyně má své nesporné kouzlo, a zatímco ta přímořská má hodně společného se středomořskou gastronomií, ta vnitrozemská nezapře středoevropský vliv někdejší C. a K. metropole.

To je kupříkladu případ vídeňského řízku, jemuž se ve Slovinsku, ale třeba i v Maďarsku říká dunajský řízek. Anebo vídeňského guláše. A to je ten případ, k němuž vám na příklad u jezera bohinj budou servírovat krásné knedlíčky. Pravda, jsou to knedlíky, které se u nás nabízejí jako tzv. karlovarské, ale pořád to jsou knedlíky, na jaké jsou zvyklí milovníci české knedlíkové klasiky s kachnou nebo vepřovým a zelím. Kouzlo slovinského guláše navíc spočívá v samotném masu, neboť zhusta se pro něj používá zvěřina.

*

U moře jídelníčkům naopak dominují nejrůznější ryby na všechny možné způsoby a mořské plody, od restovaných nebo smažených kalamárů přes mušle (slávky) až po krevety. A kdo zná knihu Vzpomínky námořníka a zajímá ho, co to jsou ty tzv. šrimsy, na pobřeží Slovinska je může ochutnat.

*

Důležitou součástí slovinské kuchyně jsou pak místní přílohy jako žganci, což je kaše z pohankové, ovesné, kukuřičné nebo pšeničné mouky, podobná italské polentě. Nebo žlikrofi, což je obdoba italských plněných těstovin typu ravioli.

*

Neodmyslitelnou součástí hlavního jídla by pak měla být „sladká tečka“ v podobě některého z mnoha moučníků v podobě štrůdlů, ořechových koláčů či rolád.

 Text a foto © -FK-

 

Komentáře nejsou povoleny.