Velturno

Zatímco ve střední Evropě  jsme zvyklí spojovat si církevní architekturu spíše se stavbami kostelů a klášterů, v Itálii naleznete celou řadu mocně opevněných biskupských hradů. Neklidné časy na jih od Alp totiž velely i církevním hodnostářům tu a tam se odít do brnění a chopit se meče, případně se chránit za pevnými zdmi kamenných tvrzí. Milovníci historie si pak jistě vybaví jednoho z největších renesančních válečníků – papeže Julia II. Pro jeho slávu pracoval i samotný Michelangelo a jejich vzájemné spory o umění a výzdobu Sixtinské kaple skvěle přibližuje film Ve službách papeže (1965) s Charltonem Hestonem a Rexem Harrisonem v hlavních rolích.

*

Biskupská rezidence, o níž je řeč, má svůj původ přibližně ve stejné době – tzn. v 16. století. Leží však daleko od Říma a Florencie, vysoko v horách Alto Adige nad prudkým tokem řeky Isarco na okraji obce Velturno (německy Velthurns, Felthurns nebo také Feldthurns), nějakých pětadvacet kilometrů severovýchodně od Bolzana. Za slunečného počasí (a o to v těchto krajích není nouze) skýtá zámek úchvatné výhledy do okolí s více než dvoutisícovými horskými štíty od Lusonských Alp přes Plose až po Sciliar.

S  budováním zámku začal v roce 1577 tridentský biskup Cristoforo Madruzzo. Renesanční stavbu ve stylu opevněného venkovského sídla projektoval Mattia Parlatti a po svém dokončení měla sloužit jako letní rezidence brixenských biskupů. Zámek byl dokončen v roce 1578 a jeho prvním držitelem se stal biskup Johann Thomas von Spaur.

Navenek jednoduchý objekt s dvojicí vzájemně oddělených patrových paláců nádvořím a se zahradou si uchovalo typický renesanční vzhled a přestože zvenčí nepůsobí nijak honosně, na jeho vnitřní výzdobě se však podíleli významní umělci té doby jako Hans Spineider, Hans Metzger di Augusta či Pietro Maria Bagnadore. Interiéry díky jejich přičinění nabízejí k pokochání intarzovaný nábytek, cenné fresky s výjevy ze Starého i Nového zákona a spoustu nádherných řezbářských artefaktů od vyřezávaných dveří až po velkolepýo kazetový strop. Za zmínku stojí i velká kachlová kamna, stojící na hřbetech malých psíků,  a ozdobená jednak biskupskými erby a jednak loveckými výjevy..

*

Jako biskupská rezidence sloužil Castel Velturno až do napoleonských válek, přesněji do roku 1803. Poté přešel do majetku habsburského císaře a nakonec se ocitl v soukromém vlastnictví knížecího rodu Lichtensteinů. Kníže Johann II. jej pak v roce 1978 daroval městu Bolzanu.

V polovině 80. let prošel zámek rozsáhlou rekonstrukcí a dnes slouží dílem jako muzeum národopisných sbírek Jižního Tyrolska a dílem jako místo koncertních a divadelních představení.

Samotná obec Velturno představuje typickou horskou vísku, kam vede úzká klikatící se silnička, ale s dokonale hladkým povrchem! Čistá a upravená nabízí existenci necelým třem tisícům obyvatel, vesměs německé národnosti. Jen necelé procento tvoří Italové a půl procenta Ladinové, což je označení pro zdejší rétoromány. Nejslavnějším rodákem z Velturna je však údajně „ledový muž“ Ötzi, který odtud vyrazil na svou poslední cestu do hor před 5300 lety…

*

Zámek je otevřen od 1. března do 30. listopadu (podobně jako u nás je zavíracím dnem pondělí), takže kdo si chce dopřát cestou na lyže do Dolomit příjemnou zastávku, tady má skvělou příležitost. Stačí sjet z dálnice A22 na odbočce Chiusa-Val Gardena a za nějakých deset minut jste u zámku. Pohodlné parkování najdete hned za severním palácem, vstupné je za „lidovku“ -  3 euro na osobu (ratolesti platí samozřejmě polovic)…

A ještě něco – údolí řeky Isarco je romantických hradů a zámků plné. Takže pokud jezdíte na lyže pravidelně, máte co navštěvovat ještě dlouho a dlouho…

GALLERY:

 

R A T I N G

PŘÍSTUPNOST PAMÁTKY(pouze pro Tarzany a nebo i pro tělesně postižené)*

autem nebo hromadnou dopravou (BUS, vlak, metro) až k objektu

****

STAV ARCHITEKTONICKÉ PAMÁTKY: (od pastoušky po palác)

skvěle udržovaná

*****

STAV PŘÍRODNÍ PAMÁTKY(čistota životního prostředí, orientace v terénu)**

_

-

INFORMAČNÍ SERVIS(aneb co chcete o dané památce vědět)

průvodce (info centrum:  pohlednice s prospekty)

****

TURISTICKÉ ZÁZEMÍ(aneb jak velkou štanglí salámu se vybavit na cestu)

restaurant (100 m od objektu)

****

*) Přístupností je míněna cesta od parkingu nebo zastávky k objektu a v případě vozíčkářů i uvnitř samotného objektu!

**) Tento rating není určen pro expediční lokality jako Amazonie, Antarktida, Sahara apod.

Komentáře nejsou povoleny.