Za bizony na jih Česka

(Česká Kanada 2011) Ještě před pár staletími se po českých hvozdech a hájích proháněli mohutní zubři, ale kde je těm časům konec. O to víc člověk zamrká, když na jihočeských pláních spatří jejich severoamerické bratrance bizony. Je to ale nanejvýš radostné zamrkání, neboť kdo by se rád nepotěšil pohledem na neodmyslitelnou postavu z prérií Divokého západu a filmů jako Tanec s vlky. Obzvlášť, když takové stádo bizonů nečítá čtyři pět kusů jako v nějaké ZOO, ale čtyři až pět desítek, které má navíc k dispozici adekvátní prostor k životu. V současné době se na území České republiky chová přibližně stovka bizonů na necelé desítce míst.

*

Asi nejznámější lokalitou, kde můžete bizony spatřit na českém území, je farma Rožnov, provozovaná firmou PVDP Invest, mezi Landštejnem a Matějovicemi v kraji známém pod příznačným názvem Česká Kanada. Kryj při rakouských hranicích dodnes nese stopy bolševické devastace, ale lidé se snaží znovu nabrat dech a učinit zdejší nádhernou přírodu opět obyvatelnou. Rožnovští bizoni jsou amerického původu (jde o druh Bison bison) z čeledi Bovidae. Jedná se o sudokopytníky, dorůstající délky 3,8 m a hmotnosti až 1,5 t. Když se rozběhne, dokáže na nekonečných prériích vyvinout rychlost až 50 km/h. Jen si to představte, když se pak takovou rychlostí řítí několikatisícové stádo.

Rožnovská farma se bohužel proslavila před několika lety i velmi smutným příkladem neskutečné lidskou tuposti, když v roce 2008 začal bizony někdo trávit a na následky toho uhynulo několik desítek kusů těchto nádherných zvířat.

*

Další známou bizoní farmu naleznete v Řetenicích u Kašperských Hor. Jak je dneš častým zvykem, kromě bizonů jsou na farmě chovány i další druhy zvířat, ať už jde o kanadský skot a nebo francouzské ovce. Návštěvníkům je k dispozici i penzion, ležící na kraji přírodní rezervace Amálino údolí.

*

Do třetice lze bizony spatřit cestou na jih Čech na farmě Ostrý u Jistebnice. Zdejší chov je neporovnatelně menší s tím rožnovským, ale přesto i on má své kouzlo. Také zde chovají rovněž skot a na farmě se konají každoročně dražby plemenných býků masných plemen. Mezi chovatelské aktivity majitele farmy patří rovněž úspěšný chov koní plemen Shagya Arab a Quarter Horse.

 *

 Foto © František Kuník

Komentáře nejsou povoleny.