Zámek pod skálou

(Rakousko, 2011) Světa a rodné hroudy znalí cestovatelé už nepochybně slyšeli o Svatém Janu pod skalou, který leží jen kousek od Karlštejna. Za „zámkem pod skalou“ se však musíte vypravit o nějaký ten kus cesty dál, až do Tirol. Rozkládá se při staré obchodní stezce z Německa do Itálie pod Fernským průsmykem a podle toho se mu také říkalo a říká Fernstein (neboli po našem „fernský šutr“).

Původ někdejšího středověkého hradu sahá podle všeho až do 12. století, první doložená zmínka o objektu jménem Vernstein však pochází až z roku 1288. V polovině 15. století nechal vévoda Sigmund hrad velkoryse přestavět a doplnit o kapli. O století později, v roce 1552, se pokusil průsmykem probít kurfiřt Mořic Saský a nepočetní hradní obránci ho zde drželi údajně v šachu 36 hodin.

Při další přestavbě v letech 1720-1725 získal objekt podobu zámku a jeho palác byl rozšířen o další patro, vyzdobený portréty císaře Josefa I. a jeho manželky Amelie von Braunschweig-Luneburg a nástropními štukami.

Romantické kouzlo zámku Fernstein a jeho okolí s blízkým jezerem a malebnými ruinami starého hradu Sigmundsburg zaujalo mimo jiné i slavného bavorského „pohádkového“ krále Ludvíka II. Ten sem v zimních měsících za úplňku zajížděl z Hohenschwangau na saních za doprovodu služebnictva s pochodněmi.

Dnes zámek Fernstein slouží dílem jako hotel pro milovníky dějin a romantiky, ale také například rychlých kol, neboť si zde můžete pronajmout špičkové sportovní vozy značky Ferrari (za 500-700 euro na den) a užít si trochu adrenalinu.

 

Zámecká kaple na Fernsteinu a pokoj pro hosty, který vám dá ochutnat tu správnou aristokratickou atmosféru

Komentáře nejsou povoleny.